top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraHubert Graczyk

Druh Wojciech Młodożeniec Pierwszym Ratownikiem

Nasz naczelnik Wojciech Młodożeniec wziął udział w pilotażowym projekcie First Responder (Pierwszy Ratownik).


To jeden z elementów strategii FLORIAN 2050 stworzonej przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Europejska Rada Resuscytacji w swoich najnowszych wytycznych 2021 roku zaleca wprowadzenie do systemów ratujących życie funkcji tzw. first respondera, czyli wyszkolonego wolontariusza, który będzie powiadamiany za pomocą systemu teleinformatycznego (np. aplikacja na smartfon) o zagrożeniu życia i będzie mógł udzielić pomocy przed przyjazdem zespołu ambulansu.


Program zakłada stworzenie systemu teleinformatycznego do powiadamiania pierwszych ratowników o konieczności udzielenia pierwszej pomocy w swojej okolicy. Do tej pory prawo uniemożliwia dyspozytorniom medycznym powiadomienie wolontariuszy o potrzebie udzielenia pierwszej pomocy w jego miejscowości, co ma miejsce w wielu krajach świata. Dlatego stworzenie systemu na zasadzie samo powiadamiania, jak to ma miejsce np. w aplikacji Yanosik może znacząco przyspieszyć dotarcie pomocy na miejsce zdarzenia. Wytyczne ERC nakazują świadkowi zdarzenia wołać o pomoc, ale jeśli świadek woła o pomoc, jest słyszalny w promieniu kilkudziesięciu metrów. Natomiast nowoczesna technologia może umożliwić świadkowi „wezwać” pomoc poprzez system teleinformatyczny i natychmiast być przekazana do okolicznych pierwszych ratowników.


W sobotę (17 grudnia) podczas zjazdu ddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu odbyło się podsumowanie pierwszego etapu projektu podczas którego zostały wręczone certyfikaty, a także torby medyczne dla pierwszych ratowników. Możemy pochwalić się, że w pilotażowym etapie wziął udział nasz druh Wojciech Młodożeniec. Z naszego powiatu pierwszymi ratownikami zostało jeszcze dwóch strażaków z OSP Piotrowice (gmina Słupca) i jeden z OSP Strzałkowo (gm. Strzałkowo) i OSP Trąbczyn (gm. Zagórów).

Nasz naczelnik Wojciech Młodożeniec (na zdjęciu drugi od prawej strony) wziął udział w pilotażowym projekcie First Responder (Pierwszy Ratownik).

90 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page