top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraHubert Graczyk

Podsumowanie 2022 roku

Koniec roku to czas podsumowań. Tak będzie również w naszym przypadku. 2022 był wymagającym, ale udanym rokiem. W skrócie chcemy Wam przedstawić nasze minione 365 dni.


Nasza Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w minionym roku interweniowała nie tylko na terenie gminy Słupca, ale całego powiatu słupeckiego. Wyjeżdżaliśmy kilka razy również na teren pow. konińskiego. Nasi druhowie w 2022 roku wzięli udział w kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i kursie podstawowym. Nasz naczelnik ukończył pilotażowy program Pierwszy Ratownik. Pod koniec czerwca wzięliśmy udział w szkoleniach zorganizowanych przez Uniwersytet Opolski w Mikorzynie (gm. Ślesin). Ich tematem były wypadki samochodowe. Z kolei w listopadzie w Gółkowie wzięliśmy udział w ćwiczeniach zorganizowanych przez Komendanta Gminnego OSP, Marcina Czarcińskiego. Tam zdobywaliśmy wiedzę m.in. z zakresu ratownictwa technicznego, udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym i technik gaszenia pożarów wewnętrznych. Zorganizowaliśmy także kilka szkoleń wewnętrznych.


Wspólnie z zaprzyjaźnioną jednostką ze Szyszłowa zorganizowaliśmy 11 czerwca I Mistrzostwa Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Ochotniczych Straży Pożarnych. Było to pierwsze takie wydarzenie w historii naszego regionu. W zawodach wzięło udział 5 drużyn z całej Polski. W 2023 roku impreza odbędzie się w Kamieniu.


Delegacje z naszej jednostki brały udział w uroczystościach kościelnych i państwowych. W Wielką Sobotę pełniliśmy wartę przy Grobie Pańskim. Uczestniczyliśmy w procesji rezurekcyjnej, na Boże Ciało i odpust parafialny. 7 października był ważnym dniem dla naszej parafii. Odbyło się wtedy nawiedzenie kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Mieliśmy zaszczyt wziąć udział w tym wydarzeniu. Tradycyjnie uczestniczyliśmy w obchodach Święta Niepodległości. 8 maja zorganizowaliśmy 60-lecie naszej OSP. Jak zawsze podczas takich okoliczności zostały wręczone medale i podziękowania.


Po dwuletniej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19 wróciły zawody sportowo-pożarnicze. Strażacy z całego powiatu w tym roku rywalizowali na stadionie w Lądku. Nasza męska ekipa zajęła drugie miejsce w gminie Słupca i siódme w powiecie słupeckim. Na początku marca siatkarska ekipa OSP Kamień wywalczyła trzecie miejsce na Turnieju Ochotniczych Straży Pożarnych o Puchar Wójta Gminy Słupca.


W tym roku pozyskaliśmy osiem kompletów ubrań specjalnych. Zwiększą one bezpieczeństwo naszych druhów w działaniach ratowniczo-gaśniczych, a także polepszą komfort pracy. Na dachu naszej sali OSP zostały zamontowane panele fotowoltaiczne. Dokonaliśmy także malowania elewacji zewnętrznej części budynku garażowego.


W karnawale zorganizowaliśmy okolicznościowy bal - zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci (tzw. choinka). Na początku wakacji w Kamieniu odbył się festyn rodzinny dla mieszkańców naszego sołectwa. Pod koniec lata zrobiliśmy również grilla dla mieszkańców. Ostatnią zorganizowaną przez nas imprezą była zabawa Andrzejkowa.


W tym roku dwukrotnie w Kamieniu odbyła się charytatywna zbiórka krwi. W marcu udało się zebrać 19,95 L, a we wrześniu - 8,55 L tego bezcennego płynu. 10 grudnia już kolejny rok z rzędu gościliśmy krwiodawców z całego powiatu. Odbyły się wtedy Powiatowe Obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa. Na Facebooku zaczął funkcjonować fanpage klubu HDK PCK Strażak Kamień.


Gościliśmy na licznych festynach, gdzie prezentowaliśmy nasz sprzęt wykorzystywany w akcjach ratowniczo-gaśniczych, a także udzielaliśmy instruktaży pierwszej pomocy. W styczniu przywitaliśmy biegaczu Biegu z Pierwszej Stolicy do Stolicy w ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Włączyliśmy się w pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy. Zorganizowaliśmy zbiórkę najpotrzebniejszych materiałów, które przetransportowaliśmy do punktu w Piotrowicach lub bezpośrednio do potrzebujących. Sędziowaliśmy Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża szkół ponadpodstawowych z naszego powiatu. Zabezpieczaliśmy również zawody sportowe. Możemy pochwalić się także licznymi sukcesami sportowymi, naukowymi i społecznymi naszych druhów.


W 2022 roku pożegnaliśmy śp. druha Lucjana Jędrzejaka, druha Zdzisława Nierychłego i druhnę Jadwigę Kowalczyk.


To był dla nas wszystkich trudny i wymagający rok. Nikt nie wie co przyniosą nam kolejne 365 dni. Mimo wszystko chcemy Wam życzyć wszystkiego dobrego w nowym 2023 roku!


125 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page