top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraHubert Graczyk

Walne zebranie sprawozdawcze za rok 2022 Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu zebrali się w sobotę (4 lutego) na walnym zebraniu, na którym podsumowano działalność jednostki w 2022 r. i wyznaczono plan działania na najbliższe miesiące.


Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru i odegrania hymnu ,,Rycerze Floriana". Minutą ciszy uczczono zmarłych druhów, którzy w minionym roku odeszli na wieczną wartę, a byli to: Lucjan Jędrzejak, Zdzisław Nierychły i Jadwiga Kowalczyk. Następnie prezes Marcin Balcerzak przywitał zaproszonych gości.


Sprawozdanie z działalności przedstawił naczelnik Wojciech Młodożeniec. Nasza Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w minionym roku interweniowała nie tylko na terenie gminy Słupca, ale całego powiatu słupeckiego. Wyjeżdżaliśmy kilka razy również na teren pow. konińskiego. Nasi druhowie w 2022 roku wzięli udział w kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i kursie podstawowym. Nasz naczelnik ukończył pilotażowy program Pierwszy Ratownik. Pod koniec czerwca wzięliśmy udział w szkoleniach zorganizowanych przez Uniwersytet Opolski w Mikorzynie (gm. Ślesin). Ich tematem były wypadki samochodowe. Z kolei w listopadzie w Gółkowie wzięliśmy udział w ćwiczeniach zorganizowanych przez Komendanta Gminnego OSP, Marcina Czarcińskiego. Tam zdobywaliśmy wiedzę m.in. z zakresu ratownictwa technicznego, udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym i technik gaszenia pożarów wewnętrznych. Zorganizowaliśmy także kilka szkoleń wewnętrznych.


Wspólnie z zaprzyjaźnioną jednostką ze Szyszłowa zorganizowaliśmy 11 czerwca I Mistrzostwa Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Ochotniczych Straży Pożarnych. Było to pierwsze takie wydarzenie w historii naszego regionu. W zawodach wzięło udział 5 drużyn z całej Polski. W 2023 roku impreza odbędzie się w Kamieniu. Już niebawem będziemy podawać więcej informacji na ten temat.


Delegacje z naszej jednostki brały udział w uroczystościach kościelnych i państwowych. W Wielką Sobotę pełniliśmy wartę przy Grobie Pańskim. Uczestniczyliśmy w procesji rezurekcyjnej, na Boże Ciało i odpust parafialny. 7 października był ważnym dniem dla naszej parafii. Odbyło się wtedy nawiedzenie kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Mieliśmy zaszczyt wziąć udział w tym wydarzeniu. Tradycyjnie uczestniczyliśmy w obchodach Święta Niepodległości. 8 maja zorganizowaliśmy 60-lecie naszej OSP. Jak zawsze podczas takich okoliczności zostały wręczone medale i podziękowania.


Po dwuletniej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19 wróciły zawody sportowo-pożarnicze. Strażacy z całego powiatu w tym roku rywalizowali na stadionie w Lądku. Nasza męska ekipa zajęła drugie miejsce w gminie Słupca i siódme w powiecie słupeckim. Na początku marca siatkarska ekipa OSP Kamień wywalczyła trzecie miejsce na Turnieju Ochotniczych Straży Pożarnych o Puchar Wójta Gminy Słupca.


W tym roku pozyskaliśmy dziesięć kompletów ubrań specjalnych. Zwiększą one bezpieczeństwo naszych druhów w działaniach ratowniczo-gaśniczych, a także polepszą komfort pracy. Dzięki dotacji dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej zakupiliśmy laptopa i drukarkę. Na dachu naszej sali OSP zostały zamontowane panele fotowoltaiczne. Dokonaliśmy także malowania elewacji zewnętrznej części budynku garażowego.


W karnawale zorganizowaliśmy okolicznościowy bal - zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci (tzw. choinka). Na początku wakacji w Kamieniu odbył się festyn rodzinny dla mieszkańców naszego sołectwa. Pod koniec lata zrobiliśmy również grilla dla mieszkańców. Ostatnią zorganizowaną przez nas imprezą była zabawa Andrzejkowa.


W tym roku dwukrotnie w Kamieniu odbyła się charytatywna zbiórka krwi. W marcu udało się zebrać 19,95 L, a we wrześniu - 8,55 L tego bezcennego płynu. 10 grudnia już kolejny rok z rzędu gościliśmy krwiodawców z całego powiatu. Odbyły się wtedy Powiatowe Obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa. Na Facebooku zaczął funkcjonować fanpage klubu HDK PCK Strażak Kamień.


Gościliśmy na licznych festynach, gdzie prezentowaliśmy nasz sprzęt wykorzystywany w akcjach ratowniczo-gaśniczych, a także udzielaliśmy instruktaży pierwszej pomocy. W styczniu przywitaliśmy biegaczu Biegu z Pierwszej Stolicy do Stolicy w ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Włączyliśmy się w pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy. Zorganizowaliśmy zbiórkę najpotrzebniejszych materiałów, które przetransportowaliśmy do punktu w Piotrowicach lub bezpośrednio do potrzebujących. Przekazaliśmy także sprzęt medyczny dla ratowników z Ukrainy. Sędziowaliśmy Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża szkół ponadpodstawowych z naszego powiatu. Zabezpieczaliśmy również zawody sportowe. Możemy pochwalić się także licznymi sukcesami sportowymi, naukowymi i społecznymi naszych druhów.


Sprawozdanie finansowe przedstawił skarbnik Henryk Marchlewicz. Plan działania i plan finansowy na 2023 rok przedstawił naczelnik i skarbnik. Sprawozdanie z działań Komisji Rewizyjnej przeczytał przewodniczący Franciszek Szrama, który wniósł o udzielenie absolutorium Zarządowi. Walne Zebranie jednogłośnie przyznało absolutorium władzom jednostki.


Walne zebranie sprawozdawcze było doskonałą okazją do wręczenia podziękować instytucjom i organizacjom, które wspierały działalność jednostki w minionym roku. Z tego miejsca jeszcze raz serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą owocną współpracę. Wyróżniono także najaktywniejszych druhów, a więc: Franciszka Szramę, Kazimierza Kaliskiego, Henryka Zawodnego, Łukasza Gołdycha, Michała Nierychłego, Stanisława Adamczyka, Zbigniewa Kusiołka, Waldemara Rosiaka, Remigiusza Marchlewicza, Henryka Marchlewicza, Mariana Balcerzaka, Łukasza Łuczaka, Zbigniewa Rachubę, Miłosza Kujawę, Patryka Kujawę, Władysława Kujawę, Łukasza Graczyka, Huberta Graczyka, Jarosława Kusiołka, Piotra Maciejewskiego, Gretę Maciejewską, Radosława Berdę, Marcina Balcerzaka i Wojciecha Młodożeńca.


Podjęto również dwie uchwały. Pierwsza dotyczyła podwyższenia składki członkowskiej, a druga - przyznaniu druhowi Andrzejowi Skowronkowi tytułu ,,członka honorowego". Obie uchwały zostały podjęte jednogłośnie. Potem głos zabrali zaproszeni goście. Po części oficjalnej na wszystkich czekał poczęstunek przygotowany przez panie z KGW Kamień, a więc: Małgorzatę Ruminkiewicz, Stanisławę Nierychłą, Zuzannę Ślebiodę, Żanetę Gołdych, Bożenę Koszarek, Joannę Balcerzak, Małgorzatę Wojtczak i Dominikę Nierychłą. Bardzo dziękujemy!

184 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page